Czym jest jubilerstwo, jak prezentuje się jego historia? Co należy rozumieć przez to pojęcie?

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Czym jest jubilerstwo, jak prezentuje się jego historia? Co należy rozumieć przez to pojęcie?

Jubilerstwo ma długą historię. Jest to artystyczne rzemiosło, odnosi się do wytwarzania wyrobów z najbardziej cennych materiałów. Kiedyś takie zadania definiowało się jako złotnictwo, natomiast termin jubilerstwo dotyczy już czasów najnowszych.

kobieta z biżuterią

Autor: Diva
Źródło: Diva
Faktycznie biżuteria zawsze służyła jako ozdoba ciała, lecz również jako element ubrania na różnorakie okazje. Początkowo była tworzona z kości, rogów czy muszli, później natomiast ze złota, masy perłowej i kamieni szlachetnych. Najbardziej wartościowa biżuteria od niepamiętnych czasów stanowi symbol władzy, statusu społecznego oraz bogactwa. Bardzo często kojarzona jest z kobietami, i dzisiaj to się nie zmieniło. To one są dość często posiadaczkami różnorakich pierścionków, kolczyków oraz naszyjników, które podkreślają ich prezencję.
Biżuteria to jednak coś więcej, wiedzą o tym ci, którzy inwestują w nią jako przyszły kapitał. Zaopatrują się oni w specjalnych miejscach, jak hurtownia jubilerska (zobacz także: hurtownia jubilerska) wiedząc, że taka lokata jest w stanie zaprocentować w przyszłości, może to przynieść same plusy- sklep i hurtownia jubilerska. W starożytności złotnictwo opierało się na produkowaniu luksusowych przedmiotów codziennego użytku, jak świeczniki czy wazony, ale i różnych ozdób – naszyjniki lub pierścienie. Nie zapominajmy o rzeczach, które służyły religijnemu kultowi, tworzone więc były kielichy, złote i srebrne relikwiarze. Działalność złotniczych warsztatów ujęto w tzw. struktury cechowe, było to w 13 wieku w Europie Zachodnie oraz w czternastym wieku w naszym kraju.

pierścionek, biżuteria

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Tworzenie biżuterii jest połączeniem różnorakich aspektów wiedzy naukowej i dość zawiłej technologii. Niektóre czynności, jak robione ręcznie, aktualnie są zautomatyzowane, jednak wiele technik pozostało do dzisiaj. Mają rodowód jaki sięga tysiąca lat wstecz.
W Polsce mamy tak zwane obligatoryjne prawo probiercze, nakazuje ono tak zwane cechowanie wyrobów jubilerskich w państwowym urzędzie probierczym. W Polsce jest aż ponad cztery tysiące podmiotów gospodarczych, które zajmują się tworzeniem oraz obrotem wyrobów z metali i kamieni szlachetnych- np: gemeo.pl/. Możemy powiedzieć, iż zainteresowanie tą tematyką nie słabnie, co więcej, w niektórych okresach zauważalna jest zwyżkowa tendencja, więc wtedy różne ozdoby sprzedają się jeszcze lepiej.