Hipoterapia i jej walory

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Hipoterapia i jej walory

We współczesnych czasach coraz większą popularnością cieszy się hipoterapia. Czym się charakteryzuje i z jakich przyczyn jest wykorzystywana?

dzieci na koniach
Rozpocznijmy od tego, iż jest to inaczej mówiąc terapia na końskim grzbiecie. Okazało się, że jazda konno przynosi dobre rezultaty w licznych przypadłościach, zarówno u maluchów, jak i u dorosłych. Hipoterapia wywiera wpływ na chorego i jego ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Rezultaty, jakie osiągają chorzy, niejednokrotnie mogą pozytywnie zszokować. Jakie zatem wiążą się z nią plusy?

Nade wszystko – umożliwia chodzenie „bez chodzenia”. Co to znaczy? Chory jadąc na koniu (zobacz co to jest hipoterapia na stronie www.stajniaiskra.pl!) wykonuje ruchy miednicy takie same jak podczas normalnego poruszania się. Przez to jazda jest ogromnym krokiem w postawieniu pacjenta na nogi albo nauczenia go chodzenia na nowo.

Po drugie, terapia z koniem redukuje napięcie mięśni oraz usuwa nieprawidłowe odruchy postawy. Dodatkowo przeciwdziała przykurczom oraz poprawia możliwości lokomocyjne – pacjent, który do tej pory nie mógł się poruszać, teraz bez kłopotu pokona takie granice jak nierówności terenu lub piasek. Poza poprawą zdolności ruchowych istotne jest również rozbudzanie pozostałych zmysłów m.in. poprzez dotyk zwierzęcej sierści, zapachy i odgłosy.

Agroturystyka na Kaszubach

Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Co więcej, koń (zobacz co ma do zaoferowania hodowla koni sportowych nad wigrami) uspokaja, rozwija relacje społeczne, a nawet wzmaga pracę narządów wewnętrznych, w tym odporność organizmu czy działanie układu krążenia. Hipoterapia (rehabilitacja dzieci z końmi) może być owocnie stosowana w różnorodnych schorzeniach neurologicznych, a więc porażeniach mózgowych czy chorobach psychicznych, a także w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze albo stwardnieniu itp. Lista jest dosyć obszerna.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii jest uczulenie na sierść czy zapach konia, rany, które dotychczas się nie zagoiły, silne infekcje, niepohamowany lęk, wysoka temperatura bądź znaczne pogorszenie i kłopoty ze wzrokiem. Każdy chory powinien mieć przygotowany indywidualny plan hipoterapii, by przyniosła najlepsze rezultaty.

Zaciekawieni hipoterapią powinni przeanalizować propozycje, jakie przedstawiają obozy konne (wakacje w siodle). Warto bliżej zainteresować się tym tematem, by w jak największym stopniu przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia pacjenta.