Ustka – trafiony pomysł na urlop 2014

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Ustka – trafiony pomysł na urlop 2014

Pięknie położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający również wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym nietrudno o komfortowe domki letniskowe. Ustka, bo o niej mowa to też atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne a także korzystny mikroklimat i wspaniałe warunki naturalne. Właśnie te argumenty powodują, że Ustka należy do zdecydowanie najbardziej znanych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wczasy 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze zjeżdżali tutaj, ażeby leczyć choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, również nerwicę.

Dla gości poszukujących w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją funkcję do dziś, będąc jednocześnie wspaniałym zabytkiem, świadczącym o niezwykłej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ul. Beniowskiego, nieopodal wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez uzdolnionego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie działania uzdrowiska w Ustce, oferta była wyjątkowo szeroka. Proponowano tutaj nie tylko kąpiele zdrowotne, ale także kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, także okłady, kompresy i masaże.

Dziś, prócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie szeroka i piaszczysta plaża, regularnie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców na pewno ucieszy fakt, że w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni wychowawcy oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i oferują mnóstwo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać wdzięk głębin Bałtyku (pełne informacje).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kafejki, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której rozciąga się urokliwa panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce bez wątpienia zauroczy amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (sprawdź na ).

W Ustce wznosi się latarnia, którą udostępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do chwili obecnej bez większych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma dwadzieścia jeden metrów wysokości. Ciekawym obiektem jest też Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku.

Odwiedź adres www (https://gloria.wroc.pl/uslugi-pogrzebowe/inne/) – wyjątkowo dla Ciebie przygotowaliśmy szczegółowe informacje na ten intrygujący temat. Wejdź w ten link – nie pożałujesz!

Obiekty te, określane również Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Trzeba również zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej ilustrującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie wyjątkowe sprzęty, jak: 80-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych warto wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się niezwykle cenne organy z manufaktury Volknerów oraz XVII-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce sporo ciekawych wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak określaną „Krainę w Kratę”, bowiem na ich obszarze znajduje się wiele przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej urokliwym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie uchowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wycieczkę rowerową należy wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, ciągnącego się od Ustki po Przewłokę. W rejonach Ustki znajduje się także inna znana atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie są ruchome wydmy oraz przepięknie położone, przybrzeżne jeziora. Trzeba wybrać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.