Ustka – trafiony pomysł na urlop 2014

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Ustka – trafiony pomysł na urlop 2014

Pięknie położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający również wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym nietrudno o komfortowe domki letniskowe. Ustka, bo o niej mowa to też atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne a także korzystny mikroklimat i wspaniałe warunki naturalne. Właśnie te argumenty powodują, że Ustka należy do zdecydowanie najbardziej znanych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wczasy 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze zjeżdżali tutaj, ażeby leczyć choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, również nerwicę.

Dla gości poszukujących w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją funkcję do dziś, będąc jednocześnie wspaniałym zabytkiem, świadczącym o niezwykłej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ul. Beniowskiego, nieopodal wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez uzdolnionego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie działania uzdrowiska w Ustce, oferta była wyjątkowo szeroka. Proponowano tutaj nie tylko kąpiele zdrowotne, ale także kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, także okłady, kompresy i masaże.

Dziś, prócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie szeroka i piaszczysta plaża, regularnie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców na pewno ucieszy fakt, że w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni wychowawcy oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i oferują mnóstwo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać wdzięk głębin Bałtyku (pełne informacje).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kafejki, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której rozciąga się urokliwa panorama Bałtyku i kurortu.

Czy chcesz, zgłębić inne tego rodzaju informacje? Jeśli tak, to wejdź na ten link i zobacz w artykule (http://surfszkola.pl/) więcej danych. One zapewne także Cię zaintrygują!

Port w Ustce bez wątpienia zauroczy amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (sprawdź na ).

W Ustce wznosi się latarnia, którą udostępniono do zwiedzania.

Ten serwis internetowy ręczniki kraków posiada ciekawe dane na opisywany wątek, zatem, jeżeli ta problematyka Cię ciekawi, to sprawdź to obowiązkowo.

Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do chwili obecnej bez większych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma dwadzieścia jeden metrów wysokości. Ciekawym obiektem jest też Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku. Obiekty te, określane również Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Trzeba również zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej ilustrującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie wyjątkowe sprzęty, jak: 80-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych warto wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się niezwykle cenne organy z manufaktury Volknerów oraz XVII-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce sporo ciekawych wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak określaną „Krainę w Kratę”, bowiem na ich obszarze znajduje się wiele przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej urokliwym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie uchowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wycieczkę rowerową należy wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, ciągnącego się od Ustki po Przewłokę. W rejonach Ustki znajduje się także inna znana atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie są ruchome wydmy oraz przepięknie położone, przybrzeżne jeziora. Trzeba wybrać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.