Pochłanianie książek, a inne sposoby spędzania naszego wolnego czasu

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Pochłanianie książek, a inne sposoby spędzania naszego wolnego czasu

Czytanie książek to jeden z powszechnych sposobów na spędzanie wolnych chwil. W obecnym świecie czynność ta niestety stopniowo wypierana jest przez używanie nowych technologii, głównie komputerów i sieci WWW. Książki wciąż jednak zachowały sporą grupę miłośników. Można to zaobserwować między innymi na podstawie obserwacji jak wiele jest ludzi z książkami w tramwajach, pociągach i pozostałych środkach komunikacji. Czytanie jest rozrywką w rozumieniu tradycyjnym, oprócz zwykłej czynności odczytywania wymaga od czytelnika także myślenia i uruchomienia wyobraźni. Tym różni się na przykład od oglądania telewizji, która to czynność nie potrzebuje wielkiej refleksji. Poza tym poprzez lekturę zwiększa się zasób słownictwa, a odbiorca jest zaznajomiony z regułami gramatyki i pisowni języka, w jakim jest książka. Z tej przyczyny ludziom poznającym języki obce nierzadko zaleca się czytanie książek w danym języku, gdyż poznają oni nowe zwroty. Szczególnie poleca się czytanie pozycji, które już się zna, co uprości zagłębianie się w ich treść.

Co czytać?

dziewczyny podczas czytania

Autor: CollegeDegrees360
Źródło: http://www.flickr.com

Na kwestię „co warto przeczytać?” nie ma jednej odpowiedzi. Wybory czytelnicze zależą bowiem od gustu określonego człowieka, a każdy ten gust ma odmienny. wybory powinno się więc przeprowadzać metodą prób i błędów. Po odszukaniu zajmującej i odpowiadającej gustowi książce można na przykład zacząć czytać pozostałe pozycje tego samego autora. Następnie można natomiast zainteresować się innymi pozycjami w ramach tego samego gatunku. W ten sposób zwiększa się szanse na znalezienie czegoś dobrego do czytania. Zasób tytułów na świecie jest ogromny i niemożliwy do zliczenia, każdy więc jest w stanie trafić na coś dla siebie. Interesujące propozycje można znaleźć tu –

Czytelnictwo na terenie Polski

Niestety ostatnio widać w Polsce drastyczny spadek stopnia czytelnictwa.

Czyżbyś czuł ochotę na więcej wpisów na opracowany tu temat? Zapraszamy w takim razie do kolejnej strony – po prostu naciśnij to wyposażenie wnętrz i przenieś się do naszego portalu.

Z najnowszych badań wynika, że tylko około 30% obywateli kraju czyta książkę w ciągu jednego roku. Istnieje jednak również stała grupa czytelników, którzy czytają książki często i systematycznie i w całym roku czytają ich więcej niż 6. Aktualnie spora liczba ludzi przechodzi od czytania na papierze do ekranowego, a to również powinno wchodzić do badań czytelnictwa. Więcej czytają również dzieci, nierzadko ze względu na zadawane w szkole lektury obowiązkowe.