Drogocenne kruszce, półszlachetne kamienie i całkiem pospolite surowce w jubilerstwie. Krótkie omówienie

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Drogocenne kruszce, półszlachetne kamienie i całkiem pospolite surowce w jubilerstwie. Krótkie omówienie

Złoto od stuleci jest miarą bogactwa czy prestiżu. Pojawia się ono w wielu podaniach, baśniach i pozostałych utworach literackich, a i historycy mogliby zapewne przytoczyć nie mniej przykładów ilustrujących zaproponowana tezę.

Kolorowe kamienie szlachetne

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Im trudniej zdobyć określony kruszec, tym staje się on cenniejszy. A złoto nawet w dzisiejszych czasach nie bywa wydobywane w wielkich ilościach. Stąd wszystkie dobra wykonane z tego kruszcu w dalszym ciągu mają sporą wartość.

O nadprzyrodzonej mocy kamieni szlachetnych mocno przekonani są wielbiciele wróżbiarstwa. Zresztą nie tylko oni, bo przecież któż, nawet z czystej ciekawości, nie zagląda do horoskopów. Już od wieków średnich przypisywano kamieniom nieprawdopodobne własności. Zielony oliwin ma ponoć chronić człowieka przed najróżniejszymi chorobami, a bordowy jaspis uspokajać skołatane nerwy. By jednak odczuć dobroczynną moc, trzeba obligatoryjnie nosić kamień przy sobie, rzecz jasna najlepiej w formie eleganckiej biżuterii. Naszyjniki lub bransoletki są zresztą niezastąpionym dodatkiem do modnego, zarówno kobiecego, jak i męskiego odzienia.

Współcześnie złoto praktycznie nie jest surowcem, z którego najczęściej powstaje biżuteria dla pań. Trzydziestolatki o wiele chętniej kupują srebrne łańcuszki czy wisiorki. Z kolei złota biżuteria jest tak naprawdę zarezerwowana na wyjątkowe okazje. Małżonkowie zakładają złote obrączki, a złote krzyżyki są wręczane na przykład jako prezent z okazji komunii. Na wstępie już wspomnieliśmy, że złoto pozostaje naprawdę cennym kruszcem, z tego powodu często z tego tytułu poszukujemy jego tańszych zamienników.

Biżuteria, jaką obecnie zakładają nastolatki, kobiety w sile wieku bądź seniorki nie zawsze bywa wykonana z najbardziej szlachetnych metali. Wielką popularnością cieszą się też imitacje – np. stal (Rury stalowe Kraków) chirurgiczna z powodzeniem zastępuje srebro. Natomiast kamienie takie jak jaspis czy oliwin wcale nie kosztują majątku, więc typowa Polka ma właściwie nieograniczony wybór. Tak naprawdę można byłoby zaryzykować tezę, że starannie oprawiony kolorowy kamień prezentuje się bardziej reprezentacyjnie niż diament – przecież jeśli ktoś nie zarabia jako jubiler, ten na pewno nie potrafi odróżnić wartościowego kamienia od tanich imitacji.