Dlaczego najkorzystniej stosować wełnę? Jakie są rodzaje? Na co zwracać uwagę?

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Dlaczego najkorzystniej stosować wełnę? Jakie są rodzaje? Na co zwracać uwagę?

wełna to popularne i stosowane włókno naturalne, jakie uzyskuje się z okrywy włosowej kóz, owiec, lecz również lam i wielbłądów. Włókno wełniane odznacza się doskonałymi cechami, takimi jak łuskowatość czy karbikowatość.

siłownia

Autor: torbakhopper
Źródło: http://www.flickr.com
kostiumy

Autor: Pretty One
Dzięki tym cechom są bardzo najlepsze do tworzenie wysokiej jakości wyrobów włókienniczych.
Owczą wełnę uzyskać można przez strzyżenie owiec, określana jest też jako runo albo strzyża. Jest świetnym włókienniczym surowcem do wyrobu wysokiej jakości tkanin, włóknin oraz dzianin. Jakościową wełnę, jaka jest puszysta oraz miękka, ma cienkie włókna oraz długość od 4 do 12 cm, otrzymamy z owiec rasy merynos.

Jeśli ciekawi Cię niniejszy tekst, to bez ociągania kliknij tutaj oraz zobacz dodatkowo inny równie pasjonujący news matching tattoo.

Bardziej grubą zaś z ras owiec długowełnistych i nizinnych. W dzisiejszych czasach są nowe rodzaje jak wełna parzona, (więcej informacji o wełnie parzonej) bardzo ceniona.

sklepy - płótno

Autor: Kuba Bożanowski
Źródło: http://www.flickr.com
Z naprawdę długich włókien wełny żywej, zyskać jesteśmy w stanie przędze czesankowe, z innych zaś rodzajów używanych jako domieszki do krótszych włókien wełny żywej, można uzyskać niższej jakości przędze zgrzebne. Popularne jest też używanie mieszanki włókien wełnianych z pozostałymi włóknami, takimi jak bawełna lub jedwab.
Tego typu mieszanki włókien używa się do wytwarzania dywanów, wykładzin podłogowych, poduszek, jak i koców. Jak więc widzimy używanie wełny jest popularne, i nie jest ważne czy mowa o tradycyjnych rodzajach, czy bardziej nieznanych, lecz też solidnych jak wełna gotowana – .

Nie jest to dziwne, bo każdy rodzaj wełny to szereg zalet, co oznacza świetne właściwości termoizolacyjne, dźwiękochłonne, a także dużą higroskopijność. Co więcej, wełna pochłania promieniowanie UV.