Co jest konieczne w czasie trekkingu po górskich szlakach? Czym kierować się przy wybieraniu odpowiednich butów ? Jaką kurtkę wybrać?

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Co jest konieczne w czasie trekkingu po górskich szlakach? Czym kierować się przy wybieraniu odpowiednich butów ? Jaką kurtkę wybrać?

Każdy miłośnik wypraw w góry powinien być świadom tego, jak ważny jest właściwy ubiór na szklaku. Dotyczy to zarówno amatorów, jacy od czasu do czasu chadzają górskimi trasami, jak również całkowitych zapaleńców, jacy często wyjeżdżają w góry oddając się całodniowemu trekkingowi. Jakie rzeczy powinny charakteryzować ubiór takiej osoby? Podstawa to z pewnością dobre buty. Nie ulega wątpliwości, iż bez odpowiedniego obuwia, trekking może okazać się bardzo nieprzyjemny. Ważne, aby buty były wygodne, idealnie dopasowane, oraz nie przemakały.

kurtka

Autor: Barely Noticed Stuttgart
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne by nie doprowadzić do powstania otarć na stopach, jakie będziemy potem leczyć parę dni. Jak często chodzimy w góry latem, wiosną czy jesienią to najlepsze będą półbuty podejściowe. Już odeszły do przeszłości czasy, kiedy to w góry zawsze ubierało się buty za kostkę. Jeżeli nie wędrujemy z ciężkim plecakiem po trudnym terenie, to tego typu buty (tanie obuwie) na pewno wystarczą. Do tego są wygodne i nie są tak sztywne, dlatego podejścia pod strome stoki są na pewno łatwiejsze. Następna rzecz to kurtka. Tutaj oprócz nieprzemakalności ważna jest również odporność na wiatr. Kurtki softshell (e-militaria.pl/kurtki-softshell-70/) będą często dobrym wyborem. To odzież wierzchnia, jaka chroni przede wszystkim przed wiatrem, a oprócz tego również dobrze oddycha. To duży plus, gdyż w przypadku cięższych oraz całkowicie nieprzemakalnych kurtek ta oddychalność pozostawia dużo do życzenia. Istotne jest także to, że pomimo tego, iż kurtka ta nie jest nieprzemakalna, to na początku przez jakiś czas dobrze chroni przed deszczem pierwotna warstewka impregnacji. Oprócz tego kurtka ta jest dość ciepła. Podczas gorszej pogody na pewno dobre będą kurtki wojskowe – e-militaria.pl/kurtki-25/. Odzież taka, ma to do siebie, że jest bardzo wytrzymała, gdyż ma służyć jako specjalistyczne okrycie wierzchnie w trudnych warunkach.

Kurtki te są więc przeznaczone, w zależności od modelu na rożne pory roku oraz powinny zapewniać doskonałą ochronę przed kiepskimi warunkami atmosferycznymi. Wszystkie one jednak chronią doskonale przed wiatrem, deszczem i chłodem, to znaczy tym, co najmocniej doskwiera na górskich terenach, gdy aura na zewnątrz nie jest najlepsza. Oprócz kurtki i dobrego obuwia jest jeszcze cała masa innych przydatnych gadżetów i odzieży, jakie ułatwiają górski trekking oraz zapewniają lepszy komfort – czytaj więcej. Natomiast to już zależy od tego jakie mamy fundusze. Na tego typu rzeczy można przeznaczyć bardzo dużo pieniędzy, lecz to już zależy od nas.