Jak dziś można stać się jubilerem?

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Jak dziś można stać się jubilerem?

Dziś dużo młodych ludzi porzuca rzemieślnicze zawody, żeby ukończyć wyższą uczelnię. Nie należy jednak się obawiać, że jubilerów zabraknie, gdyż towary biżuteryjne cieszą się bardzo znacznym zaciekawieniem zarówno tych, którzy je nabywają i wykonawców.

tatuaże

Źródło: pixabay.com
Ci, którzy zatrudniają jubilerów zazwyczaj oczekują wykształcenia specjalistycznego, ale co jest bardzo interesujące, jubiler to może być taka osoba, która uczyła się sama sposobów tworzenia biżuterii. Niezwykle dużo policealnych placówek organizuje warsztaty dla osób, które pragną się nauczyć jubilerstwa. Każdy jubiler chce udokumentować swoją wiedzę oraz umiejętności. Może także skończyć wyższą szkołę na kierunku projektowanie biżuterii lub wzornictwo. Jeśli młody człowiek przez co najmniej trzy lata odbywa praktykę w zawodzie jubilera, w takiej sytuacji ma możliwość podejść do egzaminu czeladniczego. Po kolejnych dwóch latach zdawać może test mistrzowski. Te egzaminy są prowadzone przez Izbę Rzemieślniczą. Jubiler musi posiadać odpowiednie wyczucie, styl oraz smak. Jeżeli nie będzie miał manualnych zdolności, trudno będzie wykonywać jemu piękną biżuterię. Również powinien posiadać bardzo bogatą wyobraźnię. Najpierw musi widzieć w głowie to, co przedstawić będzie chciał w swoim projekcie. Niezbędny jest tutaj również dobry wzrok oraz zręczność. Jubiler zazwyczaj pracuje na małym materiale i nieduże ma pole do manewru.
Jubilerzy bardzo wielokrotnie swe produkty sprzedają do sklepów z biżuterią. Duża część mistrzów i czeladników otwiera swe sklepy. Wymaga to od nich niezwykle właściwej organizacji, umiejętności prowadzenia swej działalności oraz obsługi klienta. Obowiązek jubilera to także może być rozpoznawanie kamieni szlachetnych i obrabianie tych kamieni. Do pracy jubilera także należy sporządzanie stopów metali oraz określanie jaką próbę ma dany stop. Zakład złotniczy także może zajmować się skupem złomu metali szlachetnych. Jubiler hurtownia jubilerska własny zawód wykonuje w pracowni złotniczej, w jakiej zatrudnia złotników.

Może on także otworzyć sklep jubilerski, którego zadanie to będzie nie jedynie sprzedaż towarów złotniczych, lecz również przyjmowanie zamówień oraz zleceń na naprawianie, przerób oraz wytwarzanie biżuterii.