Kamienie drogocenne – najczęściej rozchwytywane okazy

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Kamienie drogocenne – najczęściej rozchwytywane okazy

Pochodzą z wnętrza ziemi, to właśnie tam wśród law i skał tworzą się najwspanialsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli ciekawi Cię ten temat nie zdziwią Cię nasze typy, jednakowoż dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie wstępem i uzupełnieniem wiedzy.

śliczny szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Diament. No bo jakby zdarzyć się inaczej. Jest to najbardziej twardy materiał, jaki występuje w przyrodzie. To właściwie czysty węgiel, co więcej, to jedna z nielicznych substancji, jaka jest w stanie się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie zalecamy jednak tych zabaw z diamentem, korzystniej je na przykład oszlifować.

Szmaragd, jest to właściwie zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu oraz berylu. Szmaragdy cenione są od zawsze, nie inaczej jest dzisiaj, co więcej, w średniowieczu ceniono je wyżej niż diamenty. W dzisiejszych czasach, najpiękniejsze okazy są wyceniane na dość równym poziomie, co brylanty.

Jeśli omawiana kwestia jest dla Ciebie pomocna, przeczytaj oprócz tego więcej szczegółów akumulatory do kampera tu – te wiadomości również nie powinny pozostać pominięte.

Jaki mamy najpopularniejszy szmaragd? Tutaj nie ma wątpliwości – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego perypetie były dramatyczne, zginął on pod wodami u wybrzeży Florydy, gdy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Znaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Szafir,link (link) składa się z tlenku glinu, a jego wspaniała, niezwykła niebieska barwa to rezultat działania jonów żelaza albo tytanu. Jest zdolny do wykazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (tak zwany asteryzm – smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednocześnie istotnie mieć na uwadze, iż szafiry potrafią też odznaczać się różnymi barwami. Spotykane są barwy od lekko żółtej po czerwoną a nawet fioletową. Spotykać można również odmiany całkowicie bezbarwne, zaś za najbardziej cenne uważa się szafiry niebieskie oraz czarne.

Autor: stephend9

Rubin to niespotykana zbyt często i bardzo ceniona odmiana korundu, czyli jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Interesującą i oryginalną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za w najwyższym stopniu niezwykłe okazy uważa się te zawierające unkluzje („wstawki”) z rutylu. Ten dodatek skutkuje pojawieniem się dwóch interesujących zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, tak samo jak w sytuacji szafiru, to asteryzm. Kolejnym natomiast jest błysk kociego oka, co znaczy poziomą smugę światła, jaka porusza się po powierzchni w trakcie jego obrotu. Powinniśmy jednakowoż dodać, iż rubiny z kocim okiem należą do rzadkości. Więcej na ten temat powie hurtownia jubilerska.

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną tymi okazami, jakie zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, należy przyznać, że już pierwszy kontakt z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezwykłą pewność, że oto mamy do czynienia z magią.