Moda przez wieki – skąd pochodzą i dokąd zmierzają skarpetki – ciekawe informacje.

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Moda przez wieki – skąd pochodzą i dokąd zmierzają skarpetki – ciekawe informacje.

Skarpetki, a właściwie produkty skarpetopodone, czyli mające zabezpieczać stopy przed chłodem i otarciami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią ubioru, a co ciekawsze wyznacznikiem poziomu (w sensie umiejętności stylowego ubierania się) posiadacza owej części garderoby. W przeszłości były wykonywane z nici lub wełny, powszechne stały się na przełomie XIX i XX wieku, gdy to ich produkcja stała sie masowa.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w tej formie jaką znamy dziś, używane były onuce. Był to kwadratowy kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) zawijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały w wojsku (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), służyły nie tylko jako część garderoby chroniącą stopę przed uszkodzeniami, sprawdzały sie też znakomicie jako opatrunki (były niezastąpione w czasie działań zbrojnych), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w średniowieczu skarpety były wyznacznikiem bogactwa (niewiele osób mogło sobie pozwolić na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją zwyczajną funkcją, są informacją o stylu konkretnej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwyczajne skarpety bawełniane, skarpety stopki , skarpety z palcami, a także skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla osób dorosłych były dostępne w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dziecięcych pojawiały sie wzory zabawek czy postacie z bajek), obecnie dając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najnowsze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, fotografie zwierząt – głównie psów i kotów), istotna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się niezmiennie skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, zwłaszcza do garnituru i butów, trzeba być bardzo ostrożnym, zarówno ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć dużą modową wpadkę nie dobierając ich poprawnie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki oraz podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta najchętniej wybierają różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie podkreślają ich łydki, a poza tym mocno rzucają sie w oczy i są ciepłe.

Czy masz chęć poznać analogiczne porady? Jeśli tak, to zobacz w witrynie (https://twojapesa.pl/blog/7-porad-dla-kobiet-plus-size/) inne informacje odnoszące się takiej kwestii – link jest tutaj.

W dobie Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych stylizacji, to jak wygląda się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu niezwykle istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, zwyczajna skarpetka może mieć główne znaczenie. Stylizując skarpety wytwórca ma na uwadze takie zjawiska.

Niełatwo określić w którą stronę skieruje tę część stroju obecna i przyszła moda, jedno jest pewne, skarpetki w tej czy innej formie pozostaną w szafie każdego z nas. Prawdopodobnie wkrótce minie czas udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znowu na żeńskie łydki wrócą śnieżnobiałe podkolanówki. W dobie globalnej sieci nawet zwyczajna skarpetka nie umknie uwadze czujnego stylowego blogera. Projektanci bawią się ich formą, sprzedawcy czujnie śledzą trendy i ruchy w społeczności światowej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.