Ciuchy termoaktywne – w sam raz na górską eskapadę

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Ciuchy termoaktywne – w sam raz na górską eskapadę

Zamieszkuję w górskiej krainie. Dla mnie krajobraz zielonych trójkątów za oknem, zamglonych w rannej godzinie, to codzienność. To w ogóle nie oznacza nudy – kiedy oglądasz góry nie potrzeba ci już odbiornika telewizyjnego, wystarczy ciut uwagi. I mamy spektakl! Rankiem zdarza się, iż mgiełka podnosi się jak kurtyna w teatrze. Powszechny jest głos, że górale potrafią intuicyjnie przewidzieć pogodę.

góry

Autor: Matt Ming
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas gdy spacerujemy po bułeczki na śniadanie lub po drożdżówki do ulubionej cukierni, możemy na tej metodzie polegać. Kwestia staje się bardziej poważna, a nawet śmiertelnie poważna, kiedy w planach mamy wycieczkę albo wyprawę w góry. Wtedy obejrzenie prognozy pogody to rzecz pierwszej wagi. Jednak, nawet jeżeli aura była sprzyjająca, rozsądnie byłoby się odpowiednio przyszykować. Każdy myślący, kuty na cztery nogi globtroter, pomyśli o wygodnych trepach oraz plecaku „kominie”. Warto jednakże pamiętać też o stosownym ubiorze. Pierwsza i najważniejsza reguła jest taka, iż ubieramy się należy włożyć kilka warstw ubrań, więc tak, aby było nam łatwo w razie konieczności rozebrać lub ubrać dodatkową warstwę ubrania. Bardzo ważne jest też, by się za bardzo nie przegrzać. I tu przychodzi nam na ratunek sportowa bielizna”aktywna” – w tym miejscu przykłady rękawiczki termoaktywne w sam raz na wyprawy górskie.

Jest ona osiągalna w postaci nawet całych kompletów termoaktywnych (tu przeczytasz więcej: idealne w góry koszulki termoaktywne). Są to ciuchy z materiałów przyszłości. Struktura tych ubrań składa się z mikroskopijnej wielości rurek, które mają za zadnie odparowywać krople potu ze skóry a jednocześnie zapewnić dopływ powietrza do skóry.https://www.dortex.pl/ (sprawdź stronę)Jest to możliwe dzięki temu m.in., iż rurki które tworzą materię przekrój na tyle duży by wypuścić krople potu jednak na tyle niewielkie by nie wpuścić mniejszych cząstek pary.

Zatem nie istotne czy zakładamy koszulki termoaktywne czy skarpetki termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy też może komplety termoaktywne – wszystkie w/w części stroju powinny przylgnąć do skóry (im ściślej tym lepiej chronią przed chłodem). Tylko wtedy rurki będą odprowadzały wilgoć na zewnątrz i „oddychać”.