Jak zmieniła się aktualna rola biżuterii męskiej

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Jak zmieniła się aktualna rola biżuterii męskiej

Klejnoty jeszcze do niedawna kojarzone były tylko i wyłącznie z kobietami. Pierścionki, kolie były swojego rodzaju znakiem rozpoznawczym pozycji jaki w danej grupie właścicielka klejnotów zajmowała. No i bez wątpienia dodawały – tak jak teraz – czar noszącej je damie.

broda

Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Mężczyźni raczej stronili od takich rzeczy jak: naszyjniki dla panów czy bransolety dla mężczyzn, bowiem inaczej zaznaczali swą pozycję społeczną.

Zaintrygowały Cię przedstawione przez nas posty? Zatem z radością chcemy przekazać Ci, że oczekuje na Ciebie następny interesujący artykuł (https://theomarvee.com/) pod tym linkiem.

Mężczyzna głównie miał sobie radzić w każdej sytuacji, ochraniać rodzinę przed zagrożeniami. Do prawidłowego odegrania tejże roli społecznej nie trzeba zewnętrznych przedmiotów w postaci żadnych ozdób. Stąd też wszelakiego gatunek świecidełka z reguły postrzegane były przez mężczyzn za zbędne lub nawet jako oznaka zniewieścienia.

Pojedynczym odstępstwem od owej reguły były ongiś sygnety dla mężczyzn, noszone chętnie właśnie jako przejaw pozycji społecznej, pewnego rodzaju nobilitacja posiadacza. Pierwotnie sygnety spełniały funkcję czysto praktyczną – były sposobem podpisu. Znak wygrawerowany na pierścionku identyfikował właściciela. Pieczęć taka miała także moc prawną. Dokument sygnowany ową pieczęcią uważano za prawomocny i zobowiązujący. Z czasem ten konkretny aspekt sygnetów dla mężczyzn odszedł w zapomnienie. Dzisiaj pozostała tylko jego rola dekoracyjna. Dziś już sygnet dla mężczyzn nie zawsze informuje otoczenie, iż jego właściciel jest szlachcicem.

Z początkiem dwudziestego pierwszego wieku z wolna ulega zmianie podejście do biżuterii męskiej. Można spostrzec coraz to większą swobodę w uznawaniu tego co jest męskie a co nie. Pan który ma potrzebę aby się za pomocą modne męskie sygnety się uślicznić, nie musi mieć obaw że narazi się na śmieszność. Nawet więcej – znani kreatorzy mody męskiej coraz to częściej w swych stylizacjach sięgają po tego typu gadżety jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną męską biżuterię. Obecnie często tego rodzaju ozdoby uznawane są jako metoda na wyrażenie swej osobowości. Jest to mym zdaniem jeszcze kolejny symbol zachodzących obecnie przemian w funkcjach społecznych jakie pełnią kobiety i mężczyźni. Jednak powinniśmy zachować ostrożność w obdarowywaniu znajomych mężczyzn podobnymi podarkami, chyba że dobrze poznaliśmy gust osoby obdarowywanej.