Czy warto uczyć języka państw bliźniaczych nam mentalnie?

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Czy warto uczyć języka państw bliźniaczych nam mentalnie?

Nauka języków obcych stała się bardzo powszechna, ale to nie tyle moda, co często przymus. Większość z uczących się uczyła się już angielskiego. Wielu zastanawia się, co dalej, jaki następny język. Z jednej strony kusi coś prostego, z naszego regionu, z drugiej przydałby się język egzotyczny, odległy kulturowo, który jednocześnie liczy się w światowym handlu, polityce, stosunkach międzynarodowych…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu na myśl przychodzi język chiński. To dobry trop, powinno się jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie otwarcie, że nie każdy (może też ja) nie dam radypoznać dobrze tego języka. Wynikać to może ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), a także z czasu, który mamy do zagospodarowania. Trzeba być pewnym, że nauka chińskiego to szkoła samodyscypliny. Nie można się uczyć raz na jakiś czas, musisz to robić systematycznie, bo to co wkułeś zaraz zapomnisz. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z książek, ich liczba na naszym rynku stale rośnie, ponieważ Chiny to coraz ważniejszy, międzynarodowy gracz.

A co jeśli wiemy, ze nie uda się nam, że żaden chiński (lekcje języka chińskiego) czy koreański, to język dla nas nieosiągalny, wcześniej język połamiemy i się naszym poziomem załamiemy niż coś się nauczymy. I co potem? Jeśli zawierzyć specomz rynku pracy, jeśli szukasz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz zakuwać czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (korepetycje z czeskiego).

Kliknij bez obaw tu a zobaczysz, że w najświeższym źródle (https://www.traple.pl/2020/11/24/nowe-wylaczenie-stosowania-ustawy-pzp-z-powodu-covid-19/) przedstawiono bardzo ciekawe wiadomości. One także są emocjonujące.

Wybór jest znaczny, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto zwrócić uwagę na czeski.

Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:

– czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… bądź ostrożny. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt efektywna, bo bardzo dużo słów ma podobne brzmienie, lecz odmienne znaczenie. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie skuteczna, jeśli nie znamy cyrylicy. Na początek przyjdzie nam poznać alfabet. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu będziemy mogli, dzięki swojskiemu brzmieniu, przyswoić duże ilości słów.