Sport i rekreacja – jak porządnie przygotowywać się do biegania?

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Sport i rekreacja – jak porządnie przygotowywać się do biegania?

Sport i rekreacja mają dla wielu osób niezwykle duże znaczenie. Z pewnością warto być osobą aktywną fizycznie, bowiem przynosi to bardzo wiele korzyści. Przykładowo bieganie to wspaniała dyscyplina sportowa, jaka pozwala zadbać o sylwetkę, zrzucić zbędne kilogram, pokrzepić mięśnie (w szczególności nóg) i zadbać o kondycję. Jednak nim zaczniesz biegać musisz się do tego nadzwyczaj dobrze i prawidłowo przygotować. Jak na przykład można to zrobić?

nordic walking

Autor: Leo-setä
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim dobraniu dystansu. Jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z bieganiem to na pewno wyznaczanie sobie 5-kilometrowego dystansu na pierwszy raz to duże przegięcie. Jeśli Twoja kondycja nie należy do najlepszych rozpocznij od czegoś prostego.

Chciałbyś dowiedzieć się coś równie ciekawego? Super, ta strona www serwis rowerowy tychy na pewno będzie dla Ciebie wartościowa, ponieważ znajdziesz na niej dużo tego typu danych.

Wystarczy nawet 5 minut biegu! Nie powinno na siłę zmuszać się do biegania i biegać więcej aniżeli możesz znieść. Zacznij od małych dystansów na miarę osobistych możliwości, a po pewnym czasie z wolna je pogłębiaj. Jeśli będziesz biegać regularnie – na przykład 3-4 razy w tygodniu po kilka do kilkunastu minut – to przekonasz się, że już po miesiącu Twoja kondycja w znacznym stopniu się poprawi i będziesz potrafił bez większego zmęczenia biegać na dłuższe dystanse.

jogging dla zdrowia

Autor: Dave Wright
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętaj także o zdrowym odżywianiu się, byś nie osłabł podczas biegania. Niezwykle znaczące jest dodatkowo picie wody w trakcie biegania – w szczególności podczas upałów – byś się nie odwodnił. Tak samo istotne są różnego typu suplementy diety i witaminy – .

Jeżeli chcesz biegać musisz również wyposażyć się w właściwy strój do biegania. Właściwy strój to taki, w którym będziesz czuć się wygodnie i który nie będzie ograniczał Twoich ruchów. Niezmiernie istotne jest również dobranie właściwych sportowych butów, przeznaczonych do biegania. Buty takie są wręcz niezbędne, bowiem zostały one specjalnie wykonane właśnie do tej dyscypliny sportowej. Bieganie w normalnych butach może doprowadzić do pojawienia się bólów nóg, stóp a nawet do kontuzji, zatem warto kupować właściwe buty do biegania w renomowanym oraz profesjonalnym sklepie sportowym, gdzie odnajdziesz także inne rzeczy i substancje pomocne dla sportowca (jak przykładowo: odżywki białkowe dla nabrania masy).