Sport i rekreacja – jak porządnie przygotowywać się do biegania?

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Sport i rekreacja – jak porządnie przygotowywać się do biegania?

Sport i rekreacja mają dla wielu osób niezwykle duże znaczenie. Z pewnością warto być osobą aktywną fizycznie, bowiem przynosi to bardzo wiele korzyści. Przykładowo bieganie to wspaniała dyscyplina sportowa, jaka pozwala zadbać o sylwetkę, zrzucić zbędne kilogram, pokrzepić mięśnie (w szczególności nóg) i zadbać o kondycję. Jednak nim zaczniesz biegać musisz się do tego nadzwyczaj dobrze i prawidłowo przygotować. Jak na przykład można to zrobić?

nordic walking

Autor: Leo-setä
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim dobraniu dystansu. Jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z bieganiem to na pewno wyznaczanie sobie 5-kilometrowego dystansu na pierwszy raz to duże przegięcie. Jeśli Twoja kondycja nie należy do najlepszych rozpocznij od czegoś prostego. Wystarczy nawet 5 minut biegu! Nie powinno na siłę zmuszać się do biegania i biegać więcej aniżeli możesz znieść. Zacznij od małych dystansów na miarę osobistych możliwości, a po pewnym czasie z wolna je pogłębiaj. Jeśli będziesz biegać regularnie – na przykład 3-4 razy w tygodniu po kilka do kilkunastu minut – to przekonasz się, że już po miesiącu Twoja kondycja w znacznym stopniu się poprawi i będziesz potrafił bez większego zmęczenia biegać na dłuższe dystanse.

jogging dla zdrowia

Autor: Dave Wright
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętaj także o zdrowym odżywianiu się, byś nie osłabł podczas biegania. Niezwykle znaczące jest dodatkowo picie wody w trakcie biegania – w szczególności podczas upałów – byś się nie odwodnił. Tak samo istotne są różnego typu suplementy diety i witaminy – .

Jeżeli chcesz biegać musisz również wyposażyć się w właściwy strój do biegania. Właściwy strój to taki, w którym będziesz czuć się wygodnie i który nie będzie ograniczał Twoich ruchów. Niezmiernie istotne jest również dobranie właściwych sportowych butów, przeznaczonych do biegania.

Koniecznie zobacz artykuł w serwisie prezentującym podobne informacje. Są równie emocjonujące, ponieważ odnoszą się do tego samego zagadnienia.

Buty takie są wręcz niezbędne, bowiem zostały one specjalnie wykonane właśnie do tej dyscypliny sportowej. Bieganie w normalnych butach może doprowadzić do pojawienia się bólów nóg, stóp a nawet do kontuzji, zatem warto kupować właściwe buty do biegania w renomowanym oraz profesjonalnym sklepie sportowym, gdzie odnajdziesz także inne rzeczy i substancje pomocne dla sportowca (jak przykładowo: odżywki białkowe dla nabrania masy).