Skrócone dzieje wytwarzania i popularności spodni jeansowych na świecie

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Skrócone dzieje wytwarzania i popularności spodni jeansowych na świecie

Spodnie jeansowe, w postaci którą widzimy obecnie, są z nami już od przeszło 140 lat. Wtedy, firma odzieżowa z Ameryki Północnej, zaczęła produkcję spodni z denimu, na potrzeby farmerów, kowbojów oraz żołnierzy, a później również dla przeciętnych obywateli.

Czarne dżinsy

Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo to spodnie z denimu wcale nie są tak młode, jak czasem może się zdawać. Materiał, który stanowi podstawę jeansów, to denim. Jest to skręcona sklep z włóczkami bawełniana, układana w skośny splot, którego cechą jest duża gęstość i któremu zawdzięczamy wyjątkową solidność tych spodni. I choć mocno się zagnieździło w naszych poglądach, że jeansy są spodniami amerykańskich robotników – to nic bardziej mylnego. Spodnie z denimu wywodzą się z Francji (de Nimes – miejscowość, gdzie wytwarzano przędzę wykorzystywaną przy ich szyciu). W XV wieku, były to najpopularniejsze spodnie noszone przez żeglarzy Starego Kontynentu. Uwielbiali je oni, ze względu na wytrzymałość oraz stosunkowo łatwe ich utrzymanie we względnym porządku (zwykle myto je poprzez powieszenie na sznurze i przewleczenie ich kilka kilometrów za płynącym statkiem). O wiele więcej dowiesz się pod linkiem Base.

Spodnie jeansowe powróciły w XIX wieku w Ameryce. Dopiero wtedy wróciła ich popularność i na stałe zagościły w naszej modzie. Pierwsze amerykańskie dżinsy, wciąż nie wyglądały tak, jak teraz. Zaledwie w 1889 roku, fabryka odzieżowa Lee zaczęła wytwarzanie swoich jeansów, raz na zawsze zmieniając ich początkowy wygląd. Spodnie jeansowe męskie Lee (wtedy kobiety ubierały się jedynie w suknie), jako jedyne z pomiędzy pozostałych firm, miały wszyty zamek błyskawiczny. Wcześniej dżinsy najzwyklej wciągano. Dzięki nowemu rozwiązaniu, spodnie jeansowe męskie Lee zyskały naprawdę dużą popularność, chociażby dlatego, że były bardziej dopasowane. Spodnie jeansowe męskie Lee z zamkiem błyskawicznym, to nie była jedyna nowość wyprodukowana przez tę fabrykę. Zobacz asortyment spodnie męskie lee. Są oni również pierwsi w produkcji dżinsowych kurtek, co zapoczątkowało modę na tworzenie różnorodnych partii odzieży z tego tworzywa.

Jeżeli uwielbiasz spodnie dżinsowe, musisz poznać faktyczną historię ich produkcji. Ostatecznie fakt, że są one używane od XV wieku brzmi znacznie lepiej, niż jedyne 140 lat.