Elementy stroju harcerskiego, o których nie można zapomnieć

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Elementy stroju harcerskiego, o których nie można zapomnieć

Rodzice dzieciaków, które chciałyby przystąpić do harcerzy, wielokrotnie myślą nad tym, w jaki sposób perfekcyjnie przygotować niezbędny strój. Wiele ludzi uważa stroje harcerskie za bardzo monotonne i totalnie nie wyróżniające się. W praktyce jednak istnieje mnóstwo różnorakich dodatków i interesujących wariantów, z których dzieciaki mogą skorzystać.

Obóz harcerski

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Kluczowe są oczywiście stosowne koszulki (sprawdź koszulki z własnym nadrukiem) dla harcerzy albo też bluzy mundurowe oraz spódnica i spodenki. Dziewczęta noszą zwykle komplety w kolorze szarym, natomiast chłopcy zielonym. Do ubrania dziewczęcego można także zakupić krótkie spodenki w kolorze czarnym. Są to elementy niezmienne i jednakowe praktycznie dla każdego. Jednakże odpowiednio do pogody oraz terenu, na jakim akurat przebywają harcerze, można dopasowywać pozostałe części umundurowania. Zazwyczaj spódnice lub krótkie spodenki są zastępowane przez wojskowe bojówki w różnorodnych barwach. Dobór kroju lub wzoru w tej sytuacji zależy przede wszystkim od wymagań i potrzeb drużyny.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Dobierając właściwe ubrania dla harcerzy należy zwracać uwagę przede wszystkim na ich jakość. Materiał, z którego stworzone są wszelkie elementy garderoby powinien być wytrzymały, aby w każdych sytuacjach gwarantować wygodę i w żaden sposób nie ograniczać ruchów. Równocześnie musi być wytrzymały. Jedynie solidnie wykonane ubrania będą zapewniały komfort czy satysfakcję z użytkowania munduru.

Oprócz odzieży niezwykle ważne są także właściwe buty harcerskie. Tak samo jak w przypadku munduru i w tej sytuacji należy zwracać uwagę przede wszystkim na wykonanie obuwia. Dodatkowo musimy mieć na uwadze kilka innych istotnych kwestii. Jedną z nich jest wysoka cholewka, która powinna cechować buty harcerskie. Ochrania ona kostkę przed złamaniem, a dodatkowo chroni stopę przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, kiedy harcerz będzie musiał przejść przez nieprzetarty szlak.

Ważna jest także solidna podeszwa, która ogranicza zmęczenie stopy przy długich marszach, w szczególności po nierównej powierzchni. Bez względu na porę roku, należy wybierać buty o pełnej budowie, a dodatkowo wykonane z tworzyw wodoodpornych. W ten sposób stopy będą maksymalnie chronione w każdych okolicznościach.