Mało kto patrzy na to co zakłada. I zwykle wybiera się w góry w zwykłym stroju i obuwiu. Niestety po paru kilometrach górskiej wędrówki mało doświadczeni turyści zaczynają odczuwać wielki ból. Niewłaściwie dobrane obuwie obciera pięty jak również nie zapobiega przesiąkaniu wody. Nieodpowiednio dobrane buty mogą zepsuć najlepszą wycieczkę. Warto zatem zobaczyć dla jakich osób dobre są buty trekkingowe niskie, a dla jakich ludzi wyższe buty górskie.
Wobec tego, do normalnego chodzenia po dolinach, lesie albo innym niegórzystym terenie, najlepszym rozwiązaniem będą buty niskie, sięgające powyżej kostki stopy. Tego typu obuwie jest zdecydowanie lżejsze od butów ze znacznie wyższą cholewką. To obuwie ma jednak rozwiązania używane w wysokich butach górskich, czyli membranę zapobiegającą przesiąkaniu wody. Wyprofilowana podeszwa przynosi stabilność stóp. Buty trekkingowe niskie są bardzo wszechstronnie stosowane.
Oprócz lekkich wycieczek można w nich uprawiać mnóstwo różnych form aktywności. Sprawdzają się do popularnego nordic walkingu czy też jeżdżenia na rowerze. Górskie szlaki z bardzo spadzistymi zboczami, rumowiska skalne albo całodobowe wędrówki po bardzo nierównym terenie opłaca się przemierzać w specjalistycznym obuwiu i stroju. Idealnie nadają się buty górskie, które zabezpieczają przed skręceniem stawu skokowego lub kostki w trakcie chodzenia po nierównym terenie – sklep (części do skuterów sklep) turystyczny.
Dobrze wyprofilowana podeszwa zapewnia doskonałą przyczepność w każdym terenie. Wkładka usztywniająca natomiast stabilizuje podeszwę. Buty trekkingowe wielokrotnie wyposażone są w membranę jak również klejone szwy. Przez to zabezpieczają stopy spacerowicza przed przemoczeniem w przypadku niespodziewanej ulewy.
Autor: Marcus Povey
Źródło: http://www.flickr.com
Nieco kosztowniejsze wzory posiadają odpowiednie mechanizmy do przymocowania raków. A więc wybierając się na trudne piesze wycieczki warto kupić specjalne buty. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na wodoszczelność. Buty górskie powinny być zabezpieczone przed przemoknięciem. Sama membrana nie wystarczy. Potrzeba także nauczyć się dobrze zabezpieczać powierzchnię swojego obuwia oraz przeszyć. Należy poza tym patrzeć na tworzywa z których zrobione jest obuwie.
Skóra to ciągle główny surowiec, z którego wykonuje się buty do górskich wycieczek. Najważniejszą częścią obuwia jest bezapelacyjnie podeszwa. Jej bieżnik musi być głęboki jak również idealnie wyprofilowany. Wszystkie te czynniki wpływają na wygodę i bezpieczeństwo górskich wędrówek.