Darłowo – modne miejsce na wakacje 2014

gdziekolwiek jedziesz, bądź przygotowany na każdą okoliczność

Darłowo – modne miejsce na wakacje 2014

Darłowo to słynna miejscowość letniskowa, częstokroć wybierana na wypoczynek nad Bałtykiem. Znajduje się u ujścia rzeki Wieprzy. Ma dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wczasy może powoli rezerwować pokoje w pensjonacie. Darłowo czeka już albowiem na turystów.

polecamy serwis

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym głównym placem w mieście. Za dawnych czasów gród był opasany murem z basztami i bramami. Aktualnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ul. Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najistotniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on unikatowy w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości dwudziestu czterech metrów. Budowa obiektu rozpoczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku za czasów królowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało także współpracę z Hanzą. W XVIII i XIX w. w zamku mieściły się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku funkcjonuje tu muzeum, w którym zgromadzono zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby zrobione z drewna, okazy sztuki sakralnej w sali rycerskiej, a także przykłady sztuki obecnych twórców. Wieża zamkowa również uprzystępniona jest do odwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę zaczęto w 1321 r.. Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można groby książąt pomorskich, m.in. Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 r. obiektem kultu jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie. Kolejnymi atrakcyjnymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół świętego Jerzego będący niegdyś częścią szpitala świętego Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku – kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem przystrojonym freskiem patronki żeglarzy świętej Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego.kliknij sri lanka last minute z niemiec sri lanka last minute z niemiecWarto zauważyć, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. W trakcie pobytu w Darłowie powinno się zobaczyć również barokowy Ratusz, który przebudowano w 1725 r.. Jest on dziś siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem jest fontanna z posągiem rybaka z 1919 r.. Wokół pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, zamieszczono cztery tablice zrobione z brązu, które prezentują zarys historii miasta. Atrakcyjnym obiektem zabytkowym jest także zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie jest organizowanych bardzo dużo atrakcyjnych imprez cyklicznych. Trzeba wybrać się przede wszystkim na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św. Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, podczas, którego zawodnicy poławiają dorsze ze statku.

Darłowskie plaże znajdują się na obszarze dzielnicy Darłówko. Wyjątkowo ciekawa jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z okazałym zapleczem wypoczynkowym. Na miłośników czynnego wypoczynku w Darłowie i okolicach czeka również: całoroczny Aqua Park „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Należy również polecić bardzo atrakcyjne szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Całkowitą propozycję na wakacje 2014 w Darłowie można odnależć w serwisie lub klikając na poniższe linki:
– agroturystyka Darłowo
– hotele Darłowo (strona www[)